Aby adopcja była udana zarówno dla psa jak i ewentualnego przyszłego właściciela, musi być procesem bardzo świadomym i dokładnie przemyślanym pod każdym względem. Adopcja psa czy kota nie może być wynikiem chwilowego impulsu, przypływu emocji. To nie może być zachcianka na chwilę. Adoptując żywą istotę stajemy się za nią całkowicie odpowiedzialni, aż do końca jej życia.
Zwierzę może żyć nawet 20 lat, dlatego adoptując musimy być świadomi odpowiedzialności jaka na nas spocznie na najbliższe lata
Poniżej kilka istotnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę rozważając adopcję zwierzęcia:

  • Dlaczego chcę adoptować? Czy jest to przemyślana decyzja czy chwilowy impuls, wynikający z reakcji emocjonalnej po zobaczeniu zwierzęcia?
  • Czy mój styl życia pozwala mi na adopcję? Trzeba brać pod uwagę czas pracy, ilość wolnego czasu który możemy poświęcić na spacery i zabawy ze zwierzakiem, czy często wyjeżdżamy, czy podczas wyjazdu będziemy mieli z kim pozostawić pupila.
  • Czy zdaję sobie sprawę z tego, że mój zwierzak może zachorować i będzie wymagać dodatkowej opieki lub dodatkowych środków na leczenie – czy będę w stanie odpowiednio zaopiekować się zwierzęciem gdy zachoruje?
  • Czy mogę zapewnić psu odpowiednie warunki bytowe?
  • Czy w przypadku problemów behawioralnych  ( np. lęk separacyjny, nieumiejętność chodzenia na smycz itp.) będę gotowy na pracę ze zwierzęciem?
  • Czy adoptując zwierzę w typie danej rasy zdaję sobie sprawę jakie problemy wychowawcze mogą się pojawić?
  • Czy u domowników nie występują alergie odzwierzęce dyskwalifikujące posiadanie zwierzęcia?

    Tak naprawdę to tylko przykładowe zagadnienia, które trzeba brać  pod uwagę zastanawiając się nad przyjęciem do domu nowego członka rodziny. Adopcja ratuje życie, daje szansę na lepszą przyszłość tym zwierzętom, które z różnych przyczyn straciły opiekunów, stały się bezdomne i zapomniane. Najważniejsze aby wszystko dokładnie przemyśleć, określić wszystkie za i przeciw, tak aby poprzez swoją nieodpowiedzialną decyzję nie skazać zwierzęcia na cierpienie i stres związany z powrotem do schroniska.